17 Máj Nekomentované Matúš Baša Prírodné staviteľstvo ,

Minulý mesiac sa mi podarilo navštíviť seminár – Škola přírodního stavitelství, ktorý organizoval Petr Skořepa. Musím povedať, že som sa veľmi tešil, keď sa mi podarilo nájsť si voľný víkend a mohol som sa zúčastniť jedného zo seminárov, ktoré Petr organizuje viac krát do roka po celom Česku a Slovensku.

Na úvod by som prezradil, že tieto semináre bývajú teoretické, ale aj praktické. Ja som absolvoval na začiatok 2-dňový teoretický seminár o tom, ako si postaviť svojpomocne dom z prírodných materiálov za prijateľnú cenu.

Počas jedného pekného aprílového víkendu som sa vydal na cestu za informáciami do Brna, do Centra voľného času, kde seminár prebiehal. Začiatok bol v sobotu ráno o 9-00. Cestoval som z Bratislavy, takže som si musel privstať trošku skôr, aby som prišiel na čas. Cesta vlakom bola veľmi rýchla, z hlavného nástupišťa Brno som sa zviezol električkou a už som bol tam. Petr každého jedného účastníka kurzu osobne privítal, zoznámili sme sa a mohli sme začať.

Program bol rozdelený na 2 dni – prvý deň sme sa si prešli úvod do prírodného staviteľstva, používané materiály (drevo, slama a hlina), postup výstavby, energie a sebestačnosť. Druhý deň sme sa dozvedeli o technikách používaných už vo svete, stavebné zákony a niečo z oblasti feng-shui.

Pre mňa osobne bol tento seminár najprínosnejší v tom, že som sa dozvedel návod ako si postaviť dom s úžitkovou plochou 100-120 m2 s bežným európskym komfortom svojpomocne do 1 milión Kč. Prípadne možnosť ako si postaviť takzvaný „rastúci dom“, ktorý je možné postaviť ako menší domček pre dve osoby a postupne ho prestavovať alebo zväčšovať podľa potreby. Je to taký iný prístup a pohľad na stavbu domu.

V dnešnej dobe sú ľudia zvyknutí dať si postaviť dom firme na kľúč, majú s tým minimálne starosti a tým pádom je výsledná cena takmer dva krát vyššia. Ak si zoberieme bežnú cenu domu, tak percentuálne práca vs. materiál vychádza cca. 55% ku 45%. V dnešnej uponáhľanej dobe nemá každý človek priestor a čas postaviť si dom vlastnými rukami. Keď sa pozrieme do minulosti niekoľko desiatok rokov dozadu, ľudia boli schopní postaviť dom bez toho, aby si zobrali úver a dnes keď sa doba posunula vpred to možné nie je? Myslím si, že to je na zamyslenie… :) Vo svete je najvzácnejšou komoditou čas a keď ho ľudia nemajú toľko, aby si postavili dom sami, chodia do práce, aby zarobili peniaze, ktoré použijú na to, aby ich dali niekomu inému, kto im ten dom postaví.

Hlavná myšlienka, ktorá sa niesla celým seminárom spočíva v tom, že pre človeka je prirodzené postaviť si svojpomocne dom z prírodných materiálov. Dôvodov je viac – radosť z práce, cena domu, recyklovateľné materiály, stavba je jednoduchšia, prírodné materiály sú lepšie pre zdravie človeka a energia bývania je iná.

Niekoľko takýchto domčekov z prírodných materiálov stojí v Česku a aj na Slovensku, dokonca je možnosť si takýto domček s kruhovým pôdorysom (jurta) prenajať na predĺžený víkend a zistiť, či je takéto bývanie v „živom dome“ pre vás.

Zúčastnených na semináre nás bolo cca. 25 ľudí zo Slovenska a Česka, atmosféra počas oboch dní bola veľmi príjemná, ľudia sa samovoľne zapájali do debát a veľa sa pýtali. Počas prestávok sme mali zabezpečenú komplet stravu od raňajok až po polnočné sušienky, do ktorých sme sa pustili, keď sme sa vrátili z večerného pivka. :) Nocľah sme mali zabezpečený v budove, uprednostnili sme jednoduché riešenie formou karimatky a spacáku.

Verím, že v blízkej budúcnosti sa mi podarí navštíviť Petrov praktický seminár, aby som si všetko, čo som sa naučil mohol vyskúšať v praxi.

Seminár v číslach:

  • Cena kurzu s platbou 14 dní dopredu, 89eur
  • Výdatná vegetariánska strava (6x jedlo deň), 18 eur
  • Spanie v spacáku, 6 eur
  • sobota 9:00 – obed – 19-30
  • nedeľa 9:00 – obed – 17:30
  • 1 x DVD s kompletnými prezentáciami

Navštívili ste aj Vy niekedy podobný seminár? Zaujímate sa o prírodné staviteľstvo?

Napíšte mi v komentároch.

Komentáre

Komentáre