5 Nov Nekomentované Matúš Baša Realitná realita ,

Ak by ste sa spýtali bežného človeka na ulici, čo si myslí o realitných kanceláriách v Bratislave, jeho odpoveď by bola negatívna alebo pozitívna? Ja si stavím 100 euro na to, že negatívna :).

Viac krát som sa nad týmto postojom zamýšľal, prečo to tak je, ako a či vôbec sa to dá zmeniť. Problém vidím v tom, že na trhu je veľa realitných kancelárií a málo kvalitne odvedenej práce. To je proste fakt.

Ďalší príklad z praxe… Ľudia, ktorí vidia inzerát bytu cez realitnú kanceláriu si často pomyslia – „Koľko tak asi má na tom byte hodenú provízku realitka?“

Dôvod prečo ľudia vstupujú do tohto biznisu je vidina, že si tu prídu na ľahko zarobené peniaze, netreba im vzdelanie, skúsenosti, prax obchodníka, tak prečo by to nevyskúšali. Opak býva väčšinou pravdou, pretože obchod si vyskúša ich. Ďalší mýtus medzi ľuďmi je ten, že keď sa človek nevie zamestnať, ide robiť obchod s realitami. Niektorí sa stanú úspešnými a iní nemajú zarobené, preto stokujú na suchých rožkoch.

Ja môžem o sebe tvrdiť, že som si prácu realitného makléra vybral a som na to hrdý. Vyštudoval som Stavebnú fakultu, ale viac ako konštrukcie budov ma lákal obchod v tomto segmente. (Prečítajte si o mne tu.)

S odstupom času si spomínam na svoj prvý kontakt s majiteľom bytu na Jakubovom námestí v Starom Meste. Bol to môj prvý obchodný prípad, ktorý som už takmer zrealizoval a skončil sa tak, že nás majiteľ okašlal aj napriek tomu, že sme na byte mali exkluzívnu spoluprácu. Nakoniec byt predal inému záujemcovi.

Odkedy pracujem vo firme RJ, nesnažím sa tlačiť na podpisovanie exkluzívnych zmlúv ako v minulosti. Aj keď väčšinou pracujem s ponukami, ktoré predávam len ja, s majiteľmi sa dohadujem hlavne nevýhradne. Základ je vybudovať si s majiteľmi dobrý vzťah založený na dôvere. Sám vidím, že keď ľudia nemusia podpisovať nezmyselne komplikované zmluvy, sú oveľa viac  v pohode. Občas sa však stane, že stretnem pri tejto práci aj takzvaných „špekulantov“, na ktorých mám už môj obchodnícky nos veľmi dobre vycvičený.

Výška provízie pri predaji je s každou nehnuteľnosťou iná. Každý sprostredkovateľ má odmenu individuálnu odvíjajúcu sa od nákladov, marketingu, výdavkov firmy, značky/mena, chamtivosti alebo šikovnosti.  Ja som sa rozhodol do konca roka 2015 sprostredkovávať Váš predaj bytu za 1777 eur vrátane všetkých poplatkov. Ak ma sami oslovíte, či už cez internet, sociálne siete, alebo na odporúčanie známych/bývalých klientov, tak kompletný predaj bytu zrealizujeme v tejto sume.

Viac z našich služieb si pozrite v sekcii Služby.

Ak máte nejaké otázky, prípadne záujem niečo prekonzultovať, pomôcť alebo poradiť, som Vám k dispozícii na tel. čísle 0949 866 684.

Teším sa na každé nové stretnutie :).

Komentáre

Komentáre